Artikelnr. fabrikantMAX25600EVKIT#
Ordercode3132297
Technische datasheet
Device TopologyBuck-Boost
No. of Outputs1Outputs
Output Current1.5A
Output Voltage60V
Input Voltage Min8V
Input Voltage Max48V
Core ChipMAX25600
Dimming Control TypePWM
Kit ContentsEvaluation Kit MAX25600
Product Range-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Productoverzicht
- Evaluation kit for the MAX25600
- 8V to 48V Input Voltage Range
- Demonstrates analogue dimming control, digital dimming control
- Demonstrates input current limit
- Demonstrates LED current monitoring function
- Demonstrates LED short and open protection
- Proven PCB layout
- Fully assembled and tested
Opmerkingen
Technische specificaties
Device Topology
Buck-Boost
Output Current
1.5A
Input Voltage Min
8V
Core Chip
MAX25600
Kit Contents
Evaluation Kit MAX25600
SVHC
No SVHC (04-Feb-2026)
No. of Outputs
1Outputs
Output Voltage
60V
Input Voltage Max
48V